بخشی از بودجه ۲ درصد نفت و گاز به فعالیت‌های قرآنی اختصاص یابد(زمان ارسال: 16/اسفند/1395ساعت :30: 15 :11)

عضو هیئت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآن و عترت كشور با تأكید بر اینكه قرآن اصل فرهنگ ماست، پیشنهاد داد تا حداقل ۱۰ درصد بودجه ۲ درصد نفت و گاز را مخصوص فعالیت‌های قرآنی استان فارس قرار دهیم.

به گزارش  روابط عمومی مؤسسه موقوفه مکتب القرآن ثارالله، حجت‌الاسلام منصور برزگر، رئیس هئیت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآن و عترت فارس، در دومین نشست شورای توسعه فرهنگ قرآنی این استان كه در دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد، با اشاره به تخصیص ۱۷۵ میلیون تومان بودجه قرآنی به استان فارس گفت: این رقم زیادی برای استان پهناور فارس نیست.

وی با تأكید بر اینكه قرآن اصل فرهنگ ماست، گفت: می‌توان به عنوان مثال حداقل ۱۰ درصد بودجه ۲ درصد نفت و گاز را مخصوص فعالیت‌های قرآنی استان قرار دهیم و نتیجه آن را هم در سال آینده خواهیم دید كه این مسئله را به فراكسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی مطرح كردیم و آنان استقبال كردند لذا تلاش كنیم تا چنین مسئله‌ای در فارس هم محقق شود.

عضو هیئت مدیره تشكل‌های قرآن و عترت كشور همچنین از عدم توجه كافی به نقش مردم و مؤسسات مردمی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتقاد كرد و گفت: نقش این مؤسسات كه می‌خواهند كار انجام دهند، دیده نشده است و تنها یك اتحادیه و دبیرخانه در حاشیه همه كارهای دولتی حضور دارد.

برزگر با بیان اینكه در تهران برون‌سپاری فعالیت‌های قرآنی به مؤسسات مردمی وجود دارد، افزود: سال‌هاست كه دستگاه‌های مختلف در استان در زمینه فعالیت‌های قرآنی تلاش می‌كنند اما اگر دولتی‌ها بخواهند دوباره بر گردهم آینده و برای بودجه‌های قرآنی تصمیم بگیرند و آن را توزیع كنند، تحولی در زمینه فعالیت‌های قرآنی در فارس ایجاد نمی‌شود.

مدیر مؤسسه مكتب‌القرآن ثارالله(ع) اظهار كرد: آموزش و پرورش سال‌هاست كه مسابقات قرآنی برگزار می‌شود به همین شكل دارالقرآن و ارشاد و اوقاف هم هر ساله فعالیت‌های قرآنی مختلفی انجام می‌دهند اما رویكرد مردمی در این فعالیت‌ها دیده نمی‌شود كه متأسفانه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی هم به این مشكل مواجه شده‌ایم.

وی بر این نكته تأكید كرد كه اگر بخواهیم در فارس تحول قرآنی ایجاد كنیم با این چارت و تشكیلات كه دوباره اداره ارشاد پای كار آوریم و نیروهای دولتی حضور یابند كه بعد از مدتی هم تغییر می‌كنند، میسر نخواهد شد زیرا تصمیم‌های دولتی گرفته می‌شود اما به علت تغییر مدیران این تصمیم‌گیری‌ها اجرا نمی‌شود لذا اگر فارس بخواهد در كشور حرف اول را بزند و تبدیل به قطب قرآنی كشور شود باید به مؤسسات بزرگ قرآنی استان توجه كند.

برزگر بیان كرد: مؤسسات بزرگ قرآنی فارس دارند به‌صورت اجرایی و عملیاتی كار می‌كنند اما اگر ما بخواهیم كارهای خود را در فارس توسعه دهیم با این چارت و كمیسیون‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی كه در آن بودجه‌های قرآنی از یك جیب دولت خارج شده و به جیب دیگر دولت وارد شود، كاری پیش نخواهیم برد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآن و عترت كشور با بیان اینكه بسیاری از مؤسسات مردمی به دلیل مشكلات مالی تعطیل می‌شوند، گفت: اعضای این مؤسسات كه حقوق نمی‌گیرند، بیمه هم ندارند، حداقل بودجه‌ای كه داریم به این مؤسسات اختصاص دهیم.

وی اعتقاد دارد كه از بودجه قرآنی چیزی به مؤسسات مردمی نمی‌رسد و ادامه داد: چرا ما بخشی از بودجه‌های دو درصد نفت و گاز را به فعالیت‌های قرآنی اختصاص نمی‌دهیم؟

عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم تشكیل سریع اتحادیه مدغم تشكل‌های قرآنی و مؤسسات مردمی در فارس تأكید كرد و گفت: این مسئله در بسیاری از استان‌ها اتفاق افتاده است اما در فارس كه می‌خواهیم قطب قرآنی كشور شود، هنوز این مسئله محقق نشده است و هر كدام از مؤسسات قرآنی وابسته به ارشاد و تبلیغات اسلامی راه خود را جداگانه می‌روند.

 


تمامی محتویات این سایت متعلق به موسسه موقوفه ثارالله می باشد 1395
طراحی و توسعه توسط Geegle 2021