مسئولان فارس بهاي لازم را به فعاليت‌هاي قرآني نمي‌دهند(زمان ارسال: 25/بهمن/1395ساعت :42: 17 :12)

نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز معتقد است كه مسئولان ذيربط در اين استان در عمل بهاي لازمي را كه بايد به قرآن و فعاليت‌هاي قرآني نمي‌دهند.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه موقوفه مکتب القرآن ثارالله،به نقل از خبرگزاری ايسنا منطقه فارس،‌ آيت‌الله اسدالله ايماني، يكشنبه 24 بهمن در نخستين نشست شوراي توسعه فرهنگ قرآني استان فارس، از عملكرد دستگاه‌هاي مختلف خصوصا دستگاه‌هاي مسئول در انجام فعاليت‌هاي قرآني، انتقاد كرد.

وي با انتقاد از عدم حضور برخی از اعضای كمیسیون‌ها در این نشست ادامه داد: در عرصه آموزش كه تنها آموزش و پرورش كار خودش و آینده خودش را بازگو كرد و زحمت كشید و در جایی كه دیگران نبودند یك تنه به میدان آمده و نظرات خود را اعلام كرده است اما چرا بقیه اعضا چرا نیستند و در جلسه شركت نكردند و باید به این نكته توجه داشت كه قبل از آنكه مقابل این و آن مسئول باشیم مقابل قران مسئولیم و باید این مسئولیت را در مقابل قرآن مجید ادا كنیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به ارائه گزارش كمیسیون‌های مختلف در این نشست گفت: كمیسیون پژوهش هم اساساً كاری ارائه نكرد و نشان نداد و آنچه هم در زمینه تبلیغ و ترویج بود، ارائه كارهای گذشته بود كه بازگو شد و حتی آماده این بیان هم نبودند اما طرح مدونی در عرصه تبلیغ و ترویج ارائه نشد.

وی تأكید كرد: این ضعف مسئله است و به ضعف مسئولان در ارتباط با قرآن مجید باز می‌گردد و این برای استان فارس زیبنده نیست كه در جلسات شورای مركزی در تهران همه استان‌ها دستشان پر بوده اما دست استان فارس در طرح یك چشم‌انداز خالی باشد لذا تقاضا دارم تا این محور را جدی بگیرید.

آیت‌الله ایمانی خواستار برگزاری نشست‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خارج از ساعات اداری شد تا عذر برای عدم حضور مدیران در این نشست كمتر شود، گفت: هنوز محور اول و چشم‌انداز فعالیت‌های قرآنی استان حل نشده است و باید برای آن زمان بگذاریم ضمن اینكه برخی از دستگاه‌ها نیز در این نشست غائب بوده‌اند.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به تخصیص بودجه‌های قرآنی میان بخش‌های مختلف این شورا اشاره كرد و گفت: در این موضوع طبیعتاً دو مسئله مورد نظر است؛ نخست اینكه خواه ناخواه یكسری امكانات از طریق نهاد ذیربط در اختیار تشكیلات دولتی است اما این معنایش نیست كه وضعشان مستغنی است و بی‌نیاز از دریافت اعتبارات هستند اما وضعشان نسبت به مؤسسات مردمی بهتر است.

امام جمعه شيراز اضافه كرد: نكته دوم مسئله آموزش و پژوهش در امر قرآن مجید است و نباید در اینجا تبعیض و بی‌عدالتی دیده شود و باید مبتنی بر عدالت نسبی این تقسیم بودجه صورت گیرد یعنی واقعاً خروجی كارها دیده شود و بر اساس خروجی آن‌ها تقسیم سرانه شود و طبیعتاً برای آموزش عام و فراگیر قرآن عدد و رقم بیشتری می‌طلبد و هر كدام از كمیسیون‌ها و بخش‌ها هم نیاز به بودجه دارند اما این‌ها باید منطبق با واقعیت‌های موجود باشد.

او گفت: یك مؤسسه قرآنی مدعی است كه ۵۰۰ واحد در شهر و روستا دارد و باید مشخص شود كه در این واحدها چند نفر مشغول به فراگیری قرآن هستند و آیا این‌ها دانش‌آموزان آموزش و پرورش هستند و یا افرادی غیر از آن‌ها هستند كه مشغول فراگیری هستند و بعد برای استادشان و خودشان هزینه‌ای باید دیده شود و خروجی كار هم ملاحظه شود و آخر سال از آن‌ها نتیجه خواسته شود و گزارش واقعی هم ارائه شود.

آيت‌الله ايماني افزود: همچنین برای دانشگاهی كه برای تحصیلات تكمیلی و پژوهش قرآنی فعالیت می‌كند باید مشخص شود كه این اعتبارات قرآنی به كجا رسید و خروجی آن را مطالبه كنیم و این مسئله نیز به وجود یك دبیرخانه بازمی‌گردد كه مطالبه‌گری از دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف در خصوص توزیع بودجه قرآنی داشته باشد. 

وی با بیان اینكه این دبیرخانه باید مطالبه‌گری، رسیدگی و برنامه‌ریزی بودجه‌های قرآنی را انجام دهد، گفت: اگر در عرصه قرآن نخواهیم این موارد رعایت كنیم پس باید در كجا رعایت كنیم؟ در جاهای دیگر كه و در عرصه تخصیص اعتبارات تبعیض فراوان است اما در قرآن نباید شاید بی‌عدالتی در توزیع بودجه‌های قرآنی باشیم.

امام جمعه شيراز گفت: بعد از گذشت ۳۸ سال از عمر انقلاب اسلامی نباید در استان فارس برای مدیریت محافل قرآنی از استان‌های دیگر اشخاص دعوت كنیم و یا در مسابقات قرآن فارس یا اصلا برگزیده نداشته باشد و یا تنها یك نفر باشد و باید خروجی فعالیت‌های ما با داشتن ۵ میلیون جمعیت در فارس بیش از این‌ها باشد.

وي ادامه داد: ما در شیراز هم شهرداری و دو مؤسسه قرآنی قوی داریم كه فعالیت می‌كنند و همچنین مؤسسات دیگر و آموزش و پرورش هم در این حوزه فعالیت می‌كند اما در مسابقات قرآن نخبگان قرآن حائز رتبه از فارس نداریم و باید مدیریت جلسات قرآنمان در درون استانمان باشد و بهترین‌ها را داشته باشیم.

آيت‌الله ايماني با تأكید بر اینكه از فارس انتظار خروجی بیش از این‌ها در عرصه قرآن است و باید این استان در این عرصه بدرخشد و خود را نشان دهد، ابراز امیدواری كرد كه این نشست نتیجه‌بخش باشد.

وي گفت: ۱۷۵ میلیون تومان بودجه قرآنی به فارس اختصاص داده‌اند كه این مقدار پول به اندازه یك روز جشن افتتاحیه پایتخت جوانان جهان اسلام هم نمی‌شود و این مبلغی نیست كه برای قرآن گذاشتند اما باز هم تشكر می‌كنیم.

 


تمامی محتویات این سایت متعلق به موسسه موقوفه ثارالله می باشد 1395
طراحی و توسعه توسط Geegle 2021