لزوم واگذاری فعالیت‌های قرآنی به مؤسسات مردمی(زمان ارسال: 13/مرداد/1395ساعت :41: 48 :11)

دبیر منطقه جنوب اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در تبیین اولویت‌های قرآنی در سال جاری گفت: حمایت از مؤسسات مردمی باید اولویت اصلی متولیان فرهنگی در سال جدید باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منصور برزگر، دبیر منطقه جنوب اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور ، در تبیین اولویت‌های قرآنی در سال جاری و با تأکید بر اینکه حمایت از مؤسسات مردمی باید اولویت اصلی متولیان فرهنگی در سال جدید باشد، گفت: اگر این اتفاق رخ دهد، قطعاً مؤسسات مردمی نیز که از ابتدای انقلاب بدون هیچ چشمداشتی در ترویج فرهنگ قرآن خدمت کرده‌اند، ارتقا خواهند یافت.
وی با بیان اینکه متأسفانه امروز مؤسسات مردمی ما رها شده‌اند و به‌صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کنند، ابراز کرد: برای انسجام‌بخشی میان مؤسسات باید هرکس در حد توان خود حضور یافته و امورات هماهنگ‌سازی و یاری‌رسانی به مؤسسات قرآنی را در دستور کار قرار دهد.
عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن کریم همچنین بر لزوم واگذاری فعالیت‌های قرآنی به مؤسسات مردمی در سطح کشور تأکید کرد و گفت: تجربه فعالیت‌های دینی و مذهبی نشان داده است که هر جا کارها را به مردم سپردیم، موفق بودیم و آن فعالیت‌ها تبدیل به یک فعالیت ماندگار در طول تاریخ شده است چنانچه مشاهده می‌کنیم مانایی سوگواری‌های حسینی در ایام محرم و صفر به دلیل این است که تمام آن‌ها به همت مردم انجام می‌شوند.
دستگاه‌های دولتی مؤسسات را تقویت کنند
برزگر ادامه داد:‌ در بخش فعالیت‌های قرآنی نیز باید چنین باشد و ادارات و نهادها و دستگاه‌های دولتی باید به جای اینکه خودشان را هم‌ارز مؤسسات مردمی بدانند و با آن‌ها موازی کاری داشته باشند، مؤسسات مردمی را تقویت کرده و امورات قرآنی را به آنان واگذار کنند.
وی همچنین از تعدد طرح‌های قرآنی یکسان در ادارات و مؤسسات مردمی انتقاد کرد و گفت: امروز مشاهده می‌کنیم که مؤسسات مردمی یک طرح را اجرا می‌کنند و برخی از ادارات نیز همان طرح را اجرا می‌کنند و این مسئله علاوه بر موازی‌کاری، موجب اعمال هزینه‌های تکراری می‌شود، در صورتی که می‌توان با همکاری و هم‌فکری میان مؤسسات مردمی و دستگاه‌های دولتی این هزینه‌ها را به حداقل رساند و مطمئناً اگر کارهای خود را به مؤسسات مردمی بسپارند، کارها بهتر جلو می‌رود.

لزوم انسجام‌بخشی میان مؤسسات مردمی
عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در ادامه بر لزوم انسجام‌بخشی میان مؤسسات مردمی تأکید کرد و گفت:‌ یکی از اولویت‌های اصلی ما در استان فارس انسجام‌بخشی به مؤسسات قرآنی است و باید تلاش کنیم تا مؤسسات را از حالت جزیره‌ای بودن خارج کنیم و همه تبدیل به یک ید واحده شده و تحت نظر نماینده ولی فقیه در استان امورات خود را به پیش ببریم و اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بسیار خوب خواهد بود.
وی با بیان اینکه انسجام‌بخشی میان مؤسسات موجب پرهیز از موازی‌کاری‌ها می‌شود، گفت:
  یکی دیگر از مواردی که باید بدان توجه کنیم بحث آموزش‌های قرآنی است که این مسئله خود نیز باید به چند بخش تقسیم شود و در گام نخست آموزش قرآن به کودکان و نوجوانان قرار دارد.
آموزش روخوانی قرآن و تربیت حافظان؛ از اولویت‌های قرآنی امسال
برزگر، همچنین بر لزوم ترویج روخوانی قرآن کریم تأکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا خانواده‌ها و نسل جوان خود را با روخوانی قرآن کریم آشنا کنیم و در مرحله سوم آنان را به سمت حفظ آیات وحی سوق دهیم تا بتوانیم منویات مقام معظم رهبری در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم در کشور را تحقق بخشیم.
مدیر مؤسسه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) با یادآوری اینکه در استان فارس میان مؤسسات مردمی پراکندگی زیادی وجود دارد، به وضعیت مؤسسات مردمی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: در سطح کشور طبق مصوبه شورای عالی انقلاب
فرهنگی تمام مؤسسات و اتحادیه‌ها باید یکی شوند که این طرح نیز در حال اجرایی شدن است و تلاش می‌شود تا دو اتحادیه مؤسسات قرآنی با هم ادغام شوند.


تمامی محتویات این سایت متعلق به موسسه موقوفه ثارالله می باشد 1395
طراحی و توسعه توسط Geegle 2021